14.08.2021 - První závod MČR TT 2021 - Kunštát

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
TRUCK TRIAL 2021

1. závod Kunštát
termín 7. a 8. srpna 2021

Po jedenácti letech má Javorník opět zastoupení v Mistrovství České republiky v truck trialu. Naposledy se truck trialového závodu zúčastnil v roce 2010 v Mohelnici Tomáš Janků s Františkem Říhou s TATROU 813 8x8 kolos. V letošním roce reprezentují město Javorník a javornický autoklub Tomáš Janků a Petr Lukeš. Budou soutěžit ve třídě S3 s vozem ROSS VIZA.
Tomáš s Petrem spolu jezdí již od roku 2009. Pravidelně se zúčastňovali seriálu Mistrovství České republiky v off road tech trialu. Tento seriál, jehož hlavním pořadatelem byl AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník, skončil v roce 2018. To byl také jeden z důvodů, proč se členové javornického autoklubu rozhodli pokračovat v truck trialu.

Petr Lukeš (vlevo) a Tomáš Janků - trucktrialová posádka autoklubu

Truck trial patří mezi diváky k nejatraktivnějším motoristickým disciplínám. Je svým charakterem obdobou motocyklových šlapačových soutěží. Truck trialové závody nejsou závody na plný plyn, nejde totiž o rychlost, ale závody nákladních automobilů v abnormálně náročném terénu na pokraji technických možností vozů, popírající fyzikální zákony. Při jízdě se klade důraz na zručnost, cit, přesnost a odhad. Vyžaduje to velkou dávku odvahy a přemýšlení.

Letošní program Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu, byl z důvodu pandemické situace a nařízených opatření zkrácen na čtyři závody. První závod se uskutečnil 7. a 8. srpna 2021 v Kunštátu u Boskovic v pískovně společnosti KORA. Do Kunštátu přijelo soutěžit celkem 39 posádek, které byly rozděleny podle rozvoru a počtu náprav do šesti tříd. Naše posádka soutěžila ve třídě S3, ve které bylo přihlášeno osm posádek.
Deště, které předcházely prvnímu závodu, značně promáčely povrch pískovny a tak bylo jasné, že to nebude vůbec lehké. Navíc naše posádka neměla žádné zkušenosti se závoděním v písku (závody offroadů se z bezpečnostních důvodů v pískovnách nejezdily) a žádné zkušenosti s novým soutěžním vozem. Před prvním závodem auto testovali pouze jeden den v Mohelnických lomech u Křemačova. Ono totiž trénovat na truck trial není zase tak jednoduché.

První soutěžní den, sekce č.5 druhá v pořádí závodu

Kluci se toho ale nezalekli. V sobotu posádky třídy S3 absolvovaly pět sekcí. Tomáš Janků s Petrem Lukešem si na první závod vedli překvapivě dobře. Jednu sobotní sekci dokonce vyhráli a po prvním závodním dnu byli v průběžném pořadí třídy S3 na místě třetím se ztrátou 12 trestných bodů na posádku na druhém místě.

Takhle se Tomáš s Petrem poprali s náročností terénu v sobotu v sekci č.2

V neděli po první sekci stáhli ztrátu o jeden bod. Potom se jim ale přestalo dařit. V jedné sekci se jim podařilo soutěžní vůz doslova „utopit“ a museli být vyprošťováni. Přesto se jim podařilo umístění ze soboty udržet. Z prvního závodu Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu si Tomáš Janků s Petrem Lukešem dovezli třetí místo.

V sekci č.12 se naší posádce podařilo soutěžní vůz doslova „utopit“ a museli být vyprošťováni