01.09.2022 - 5. závod MČR TT 2022 - Kunštát u Boskovic - reportáž

PRVNÍ​ VÍTĚZSTVÍ POSÁDKY AUTOKLUBU V ZÁVODECH

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
TRUCK TRIAL 2022

5. závod Kunštát
13. a 14. srpna

Poslední závod letošního ročníku seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu se uskutečnil o víkendu 13. a 14. srpna 2022 v pískovně firmy KORA v Kunštátu u Boskovic. Do Kunštátu přijelo celkem 46 posádek z České republiky, Polska a Slovenska. Ve třídě S3, ve které soutěží posádka autoklubu, se na start závodu postavilo 12 posádek. Před posledním závodem byla posádka autoklubu Tomáš Janků a Petr Lukeš v průběžném pořadí Mistrovství ČR na druhém místě se ztrátou 10 bodu na vedoucí posádku #360 Jana Hubáčka s Janem Zikudou a Pavlem Šulcem s Pragou V3S a s náskokem 9 bodů na posádku na třetím místě #351 Otakara Slabého s Richardem Pospíchalem a Janem Hurychem s vozem LIAZ. Při počtu 12-ti posádek tak stačilo dokončit poslední závod na šestém místě, aby o celkové druhé místo nepřišli. Ale to by nebyli Tomáš s Petrem, aby nebojovali o nejlepší umístění.
Hned první sekce závodu ukázala, že letošní Kunštát bude opravdu těžký a technicky náročný. První posádka #385 Broňa Ševčík a Roman Fojtík, po prudkém sjezdu po startu uvízla v bahně a musela být vyproštěna. Tomáš s Petrem startovali jako druzí. S bahenní pastí po strmém sjezdu se klucivvypořádali a přesto, že v sekci vůz málem převrátili, nasbírali v této sekci nejméně trestných bodů a sekci vyhráli. V bahenní pasti zústali i Jan Hubeáček s Janem Zikudou a Pavlem Šulcem #360. Druhé místo v této sekci obsadili Roman Zeť a Oldřich Vašut #311, kteří stráceli na první místo 11 trestných bodů.

První sekce závodu, sekce číslo 1. Tato sekce rozhodla o pořadí v celém závodu.
Tomáš Janků s Petrem Lukešem v této sekci nasbírali 159 trestných bodů a sekci vyhráli.

Druhou sekci jela posádka autoklubu jako první. A to není zrovna výhoda. Kluci nasbírali 22 trestných bodů a skončili až na čtvrtém místě. Sekci vyhrála posádka #311, po první sekci druhá, a přiblížila se k posádce autoklubu na pouhé tři trestné body. Třetí, po druhé sekci, byli otec a syn Veverkovi #382 se strátou 39 trestných bodů na první místo.

Sekce v Kunštátu byly opravdu náročné. Tomáš Janků s Petrem Lukešm
jeli opravdu na hranici fyzikálních zákonů.

Následovala třetí sekce číslo 7 s náročnými sjezdy. Tomáš s Petrem startovali do této sekce poslední a sekce se jim povedla. Nasbírali 35 trestných bodů a dělili se s posádkou #385 o první místo v sekci. Jejich největší soupeři #311 zajeli sekci za  57 trestných bodů a náskok posádky autoklubu se navýšil na 25 bodů. Posádka na třetím místě již ztrácela na vedoucí posádku 291 trestných bodů.

V sekci číslo 7 byly nepříjemné sjezdy, ale Tomáš s Petrem se s nimi vypořádali na výbornou

Čtvrtou sekci Tomáš s Petrem zajeli za pouhé tři trestné body a sekci vyhráli. Následovala pátá sekce s dvěma velmi technickými a nepříjemnými brankami. Klukům se sekce nepovedla jak by chtěli a skončili až pátí. Ale nasbírali 82 trestných bodů a to bylo o pouhých deset bodů více než posádka na prvním místě v této sekci. Jejich největěí soupeři, posádka na průběžném druhém místě #311 zajela sekci o 4 trestné body lépe.

Klukům se sekce nepovedla jak by chtěli...

Po prvním závodním dnu byli Tomáš Janků a Petr Lukeš v průběžném pořadí na prvním místě ve své třídě S3 s náskokem pouze 24 trestných bodů. Posádka #314 strácela na posádku autoklubu 309 trestných bodů. Vzhedem k vyrovnaným výkonům posádek na prvních pěti místech, se dalo předpokládat, že v neděli budou o vítězství v závodu bojovat pouze dvě posádky.

12 312 Radomír Dobeš Václav Kulišťák,Stanislav Maňas LIAZ 1942

Hned první nedělní sekce se Tomášovi s Petrem nepovedla a skončili až na pátém místě. Jak se ale dalo předpokládat, výkony prvních pěti posádek byly velmi vyrovnané. Bodový rozdíl mezi první a pátou posádkou v této sekci byl pouhých 25 trestných bodů. Náskok na druhou posádku se snížil na 15 trestných bodů. Ve druhé nedělní sekci nasbírali pouhých 28 trestných bodů. Sekce se vůbec nepovedla posádce #314, Josef Drozd se Zdeňkem Horákem, která byl před touto sekcí na třetím místě v průběžném pořadí. Na druhé místo se dostali Bronislav Ševčík s Romanem Fojtíkem #385. Na vedoucí posádku v průběžném pořadí stráceli už 361 trestných bodů.
Následovala snad nejtěžší a nejnáročnější sekce závodu. V této sekci posádka autoklubu ukázala, že se toho nebojí. Kluci se vypořádali i s velmi náročným sjezdem a sekci vyhráli ziskem 63 trestných bodů a navýšili vedení na 41 trestných bodů.

Sekce číslo osm. Asi nejnáročnější manévr v závodu...

Devátá sekce v pořadí vyhovovala více vétřieskám. Sekci vyhrála posádka Jana Hubáčka #360 ziskem pouhých 8 trstných bodů. Posádka autoklubu zajela sekci za 36 trestných bodů. Přesto před poslední sekcí závodu byli Tomáš s Petrem na prvním místě průběžného pořadí, ale s náskokem pouhých 22 trestných bodů na posádku na druhém místě průběžného pořadí.
Před poslední sekcí závodu bylo jasné, že k prvnímu vítězství v závodech Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu stačí Tomáši Janků a Petru Lukešovi zajet poslední sekci maximálně za 22 trestných bodů. Do sekce nastupovali jako první a to zrovna nebyla výhoda. Po průjezdu čtvrté branky už bylo Tomášovi a Petrovi jasné, že bez ohledu na to, jak zajedou sokci ostatní posádky, o vítězství je už nemůže nikdo připravit. Sekci zajeli za 6 trestných bodů.

Po průjezdu čtvrté branky už bylo Tomášovi a Petrovi jasné, že o vítězství je už nemůže nikdo připravit. A na závěr si ve zbývajícím čase v sekci objeli dvě vítězná kolečka na rozloučenou...